Na swoich absolwentów wyszkowskie I Liceum Ogólnokształcącego zawsze może liczyć. Dzięki Stowarzyszeniu Absolwentów i Przyjaciół i Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida, w Norwidzie zrealizowano bardzo ciekawą inicjatywę. Już w marcu 2020 roku rozpoczęły się działania w ramach projektu „Konkurs Języka Angielskiego dla uczniów szkół podstawowych”, na który stowarzyszenie pozyskało dofinansowanie od Fundacji PZU w wysokości 6.500 zł. Finał online odbył się 22 marca 2021 roku.

Wartość całego przedsięwzięcia, z wkładem własnym stowarzyszenia, wyniosła 7.250 zł, a jego autorką i koordynatorką była Patrycja Ogrodzińska – nauczycielka języka angielskiego w I LO. Do konkursu zgłosiło się około stu uczniów szkół podstawowych z Wyszkowa i okolic.

Celem projektu było rozwijanie wśród uczniów zainteresowania językiem angielskim, zachęcanie ich do doskonalenia umiejętności i sprawności językowych oraz promowanie różnorodnych form współpracy pomiędzy uczniami szkół podstawowych i uczniami Norwida.

Podczas realizacji projektu nauczycielki języka angielskiego, Joanna Krzyszczak, Katarzyna Mielcarz i Aneta Deluga, prowadziły warsztaty dla młodzieży I LO. Uczniowie przygotowywali testy językowe, quizy wiedzy o USA oraz escape roomy dla młodszych kolegów, rozwijając przy tym swoją pasję do nauki języka angielskiego.

Dwudziestu pięciu najlepszych uczestników, wyłonionych po pierwszym etapie konkursu, zostało zakwalifikowanych do kolejnego, który odbył się online 22 marca 2021 roku. Finałowe starcie poprowadziła Ewa Torebko – anglistka w I LO. Uczniowie musieli rozwiązać różnorodne zagadki i odpowiedzieć na pytania dotyczące historii czy kultury Stanów Zjednoczonych, a autorami tych zadań byli oczywiście uczniowie I LO.

Dodatkowo nauczyciele-opiekunowie, którzy przygotowywali uczestników, wzięli udział w webinarium pt. „Miedzy słowami, czyli o sprawach mniej oczywistych, które pomagają lub przeszkadzają w komunikacji”, które prowadziła Katarzyna Świeca z Wydawnictwa Pearson Central Europe.

Finaliści mogli nawet obejrzeć siedzibę i bazę dydaktyczną I LO dzięki filmowi przygotowanemu przez Samorząd Szkolny oraz porozmawiać z przewodniczącym samorządu Antonim Deptą, który opowiedział o zwyczajach i tradycjach „Norwida”.

Mimo że finał odbył się online, wszyscy biorący w nim udział odczuwali dreszczyk emocji. Naprawdę miło było patrzeć na zaangażowanie i zapał finalistów, którzy dzięki projektowi nie tylko zdobyli dodatkową wiedzę na temat USA, ale także otrzymali bardzo atrakcyjne nagrody. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowe gadżety, artykuły piśmiennicze i dyplomy, a najlepsza piątka – nagrody główne – bony podarunkowe do sklepu elektronicznego.

Oto zwycięzcy:

• I miejsce – Igor Wyszyński, Szkoła Podstawowa nr 3 w Rybienku Leśnym (bon na 800 zł)
  • II miejsce – Lena Wiśniewska, Szkoła Podstawowa nr 5 w Wyszkowie (bon na 650 zł)
  • III miejsce – Oskar Jaworski, Szkoła Podstawowa nr 5 w Wyszkowie (bon na 500 zł)
  • IV miejsce – Adam Matuszewski, Szkoła Podstawowa w Pniewie (bon na 350 zł)
  • V miejsce – Natalia Garbacz, Szkoła Podstawowa nr 1 w Wyszkowie (bon na 200 zł)

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i ich nauczycielom!

Projekt został sfinansowany z  dotacji Fundacji PZU. Serdecznie dziękujemy!