II Dzień Absolwenta, organizowany przez I Liceum Ogólnokształcące im. C.K. Norwida oraz Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Norwida, odbył się 15 listopada. 18 absolwentów – naukowcy, sportowcy, studenci, artyści – przekroczyło znowu mury swojej szkoły, by spotkać się z licealistami.

- Dzięki tej inicjatywie mamy okazję poznać naszych starszych kolegów, którzy odpowiedzieli na zaproszenie i wrócili dziś w mury swojego liceum – zapowiedzieli prowadzący Julia Borzymek i Jakub Mastala. – A oni mogą znowu poczuć klimat „Norwida” i zobaczyć, co się u nas zmieniło. Poznają też nas, obecnych licealistów.

Uczestników spotkania powitali dyrektor liceum Dorota Piotrowicz, przedstawicielka Stowarzyszenia Elżbieta Borzymek oraz przewodniczący Samorządu Szkolnego Kajetan Depta.

- Chciałabym podziękować – zwróciła się do koleżanek i kolegów absolwentów Elżbieta Borzymek – za to, że tu jesteście z nami, że tak miło i serdecznie reagujecie na zaproszenie do swojego liceum.

Minutą ciszą uczczono pamięć nauczycieli i absolwentów, którzy zmarli w tym roku: prof. Janusza Bielskiego, prof. Adama Grudnia, dyr. Józefa Bułatowicza, Ewy Ryszawej, Ewy Saulewicz, Marka Ziemieckiego, Jerzego Napiórkowskiego.

Do wybitnych absolwentów naszej szkoły należy Jerzy Różycki, kryptolog i matematyk, jeden z trzech pogromców Enigmy. To właśnie jemu poświęcone były kolejne punkty programu. Absolwentka Elżbieta Szczuka w swoim wykładzie przedstawiła go przede wszystkim jako człowieka, dzieląc się unikalnymi informacjami, które udało jej się zdobyć w toku poszukiwań. W sentymentalną podróż w czasie podczas – na spektakl „W cieniu Enigmy” – zaprosili licealiści.

Otrzymali za występ gorące brawa. Absolwenci byli pod ogromnym wrażeniem ich talentów, muzycznych, aktorskich, wokalnych. Żałowali, że za ich czasów licealnych nie robiło się takich spektakli i że nie było... Dnia Absolwenta.

Szkołę po latach odwiedzili:  Bartek Krupka, Kamil Wykowski, ks. Tomasz Trzaska, Wojtek Smółkowski, Michał Macioch, Piotr Trześniewski,  Małgorzata Bajowska (Oleksa), Jola Wiśniewska (Głowacka), Grzegorz Kowalczyk, Aneta Pobudkowska-Mirecka,  Karolina Borzymek, Agata Lamparska, Grzegorz Piotrowicz, Przemysław Kurowski,  Joanna Ziembowska,  Ewa Trzcińska (Długołecka), Bartek Trzciński.

EB

• 107922 (1)