Akademia Umiejętności Pan Hilary i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna zaprosiły 5 czerwca na spotkanie autorskie z Martą Giziewicz, absolwentką naszego liceum. Jest ona autorką kryminału historycznego „Kareta”, wydanego w 2015 r. Bohater powieści – detektyw Konrad Masternowicz rozwiązuje zagadkę brutalnych morderstw na kobietach w latach 1856-57. Zawsze na miejscach tych zbrodni pojawiała się tajemnicza kareta...

Spotkanie przygotował i prowadził Pan Hilary, czyli Piotr Adler, również absolwent naszego liceum. Marta Giziewicz (z domu Nowak) mieszka w Kamieńczyku. Ukończyła szkołę podstawową w Rybnie, w Wyszkowie gimnazjum i I LO (w 2007 r.), w Warszawie studiowała archeologię. Pracuje w Warszawie, jest redaktor naczelną dwumiesięczników Enigma oraz 21.Wiek History Revue.

Pisać zaczęła już w szkole podstawowej – jednym z zadań domowych w kl. VI było napisanie opowiadania: - Tak mi się to spodobało, że pomyślałam sobie, że warto byłoby być pisarzem zawodowo. Ale lata minęły, żeby udało mi się dotrzeć do mety.
W szkole czytała nie tylko obowiązkowe lektury. Jej uwagę zwróciły powieści XIX-wiecznych prekursorów kryminałów i horrorów, przede wszystkim Brama Stokera i Wilkiego Collinsa.

Pytana, dlaczego akcję swojej powieści umieściła w połowie XIX w., odpowiedziała, że ten okres w dziejach Królestwa Polskiego i Warszawy nie jest dość dobrze opisany i chciała go zgłębić: - Wybrałam moment, kiedy Hotel Europejski został otwarty po pierwszej fazie budowy.

„Kareta” jest pierwszą z serii powieści kryminalnych Marty Giziewicz. W drugiej części bohater pozostaje ten sam, ale akcja będzie toczyć się pod Warszawą, w kolejnej – być może w Wyszkowie.

ES

 

  • m0
  • m10
  • m14
  • m8
  • m9